Background
SinerjiTürk’te hedefler büyüyor
25-28 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen SinerjiTürk-Savunma etkinliği yurtiçinden ve yurtdışından Türkleri bir araya getirdi.
07.03.2010 13:35
SinerjiTürk’te hedefler büyüyor

25-28 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen SinerjiTürk-Savunma etkinliği yurtiçinden ve yurtdışından Türkleri bir araya getirdi. Etkinlik sonrası görüşlerini aldığımız SinerjiTürk Etkin İş ve Güç Platformu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, etkinliğin bir ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilmesine karşın savunma sanayinin bütün aktörlerinin etkinlikte yer almasının kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Gülhan, SinerjiTürk’ün beyin göçünü beyin gücüne transfer etmeyi hedeflediğini söyleyerek, “Hepsi Türk olan insanların ülkelerine yönelik hassasiyetleri var. Bu hassasiyet gelişiyor ve güçleniyor. SinerjiTürk bir nevi aradaki bağı kuvvetlendiren onu güçlü tutkallarla birleştiren bir yapı haline geliyor” dedi. İlk etkinliğe göre toplam katılımda yüzde 50’ye yakın bir artış yurtdışı katılımda ise yüzde 100 artış sağladıklarını açıklayan Gülhan, ancak hala hedefledikleri noktada olmadıklarını belirtti.

Gülhan “Önümüzdeki yıl programın 6 ay gibi bir süre öncesinde belirlenmesi için bakanımız ve müsteşarımız ile görüştük. Hedefimiz yurtdışından yüzde 50 yurtiçinden yüzde 50 katılım oranını yakalamak” dedi.

“Yurtiçinde şirketlerimiz büyürken yurtdışında da profesyonellerimiz büyüsün istiyoruz” Etkinlikten bekledikleri ikinci hedefin bir sinerji ve işbirliği doğurması olduğunu belirten Gülhan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İlk etkinliğimizde 11 işbirliği gerçekleşti. Bu yıl da benzer sayılarda işbirliğinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Özellikle Türkiye’nin savunma sanayisine yönelik motor üretimine yönelik yurtdışından ve yurtiçinden katılımcılarımızı görüştürdük. Türkiye kendi denizaltıları, gemileri için motor üretebilecek güce ve yapıya sahip. Bu görüşmelerin olumlu şekilde devam etmesini ümit ediyoruz.”

Türkiye’nin dünyanın 15. büyük ekonomisi olduğunu ve buradan da ileriye bir atlama gerçekleştirmek için bütün kaynakların kullanılması gerektiğine değinen Gülhan, “Atatürk’ün söylediği muasır medeniyetlerin üstünde bir seviyeye ulaştıracaksak ülkemizi, nedenleri değil nasılları tartışmamız gerekiyor. Bütün kaynaklarımızı sadece yurtiçinde değil yurtdışında da harekete geçirmemiz gerekiyor. Bugün Silikon Vadisi’nde binlerce mühendisimiz var.

Yurtdışındaki bu insanlarımız oradaki güçlü lobimizin temel taşları da olacak. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki insanlarımız birlikte büyüsün istiyoruz. Yurtiçindeki şirketlerimiz büyüdüğü gibi yurtdışındaki profesyonellerimizi de büyütecek mekanizmaları geliştirip daha üst düzeye taşımalıyız” dedi. “Vakıf çalışmalarımız devam ediyor” SinerjiTürk olarak vakıf çalışmalarının da devam ettiğini belirten Gülhan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün vakıf senedini değerlendirdiğini bu konudaki başvuruları da kısa bir sürede tamamlamayı hedeflediklerini aktardı. Gülhan, “Adres listelerimizde bulunan 195 bin Türk’ü vakfımıza davet edeceğiz. İsti

SinerjiTürk-Haberleşme ve Bilişim etkinliği 25-28 Mart’ta

SinerjiTürk-Haberleşme ve Bilişim etkinliğinin 25-28 Mart tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirileceğini hatırlatan Abdullah Raşit Gülhan, “Enis Erkel ve Levent Kızıltan’ın başkanlığındaki danışma kurulu çalışmalarını tamamladı. Başkanlığını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in yaptığı Onur Kurulu tarafından da programın son şekli verildi. Bu etkinliğimizde de sektörün önemli aktörlerini biraraya getireceğiz” dedi. Telekomünikasyon sektörünün hızla büyüdüğünü ve yeni Ar-Ge merkezlerinin sayısının hızla arttığına değinen Gülhan, “Sektör yeni üreticileri de artık doğuruyor. Telekomünikasyon ve bilişimde Türkiye üretim konusunda da önemli adımlar atıyor. Artık bu alanda da çevre ülkelere ihracatları konuşmamız gerekiyor. Bu alanda da yurtdışındaki profesyonellerimizin ülkemiz üreticilerini tercih etmelerini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
 İlgili Haberler